9 ابزار و مهارت مهم بازاریابی محتوا که باید در سال 2022 روی آن‌ها تمرکز کنید.

9 ابزار و مهارت مهم بازاریابی محتوا که باید در سال 2022 روی آن‌ها تمرکز کنید.

کسب‌وکارها، از بازاریابی محتوا به‌عنوان یک استراتژی برای دستیابی و تبدیل مشتریان بالقوه استفاده می‌کنند. اما سوال این‌جاست که آیا آن‌ها به بهترین نتایج ممکن دست خواهند یافت؟ برای دستیابی به بهترین نتایج، باید روی بهینه‌سازی این 9 مهارت مهم بازاریابی محتوا تمرکز کنید.

 

1. مهارت تولید محتوا

تعداد محدودی از بازاریابان محتوا، می‌توانند محتوایی تولید ‌کنند که از طریق آن به نتایج ایده‌آلی در کسب و کار خود دست ‌یابند. در وهله اول، نوشتن محتوا برای بلاگ‌ها و دیگر صفحات مهم سایت شما، بسیار حائز اهمیت است.

بازاریاب محتوا باید در خصوص گرامر و دستور زبان آموزش ببیند تا مهارت نوشتن محتوای خود را بهبود بخشد و اشتباهات نگارشی را حذف کند. Grammarly، ابزاریست که به نویسندگان کمک می‌کند تا محتوای نوشته‌شدۀ خود را اصلاح کنند.

بازاریابان محتوا برای ارتباط با مخاطبین، باید مهارت تولید محتوای چندرسانه‌ای خود را ارتقاء دهند. این مهارت شامل آموزش در خصوص نحوۀ ایجاد محتوای بصری مانند فیلم و عکس نیز می‌شود. ابزارهایی نظیر Canva، تولید چنین محتواهایی را ساده‌تر خواهد کرد.

ماتریس بازاریابی محتوای ما این امکان را به بازاریان می‌دهد که بتوانند هدف تولید محتوای خود را مشخص کرده، اهداف و مقاصد را تعیین کنند و مراحل بعدی را پیشنهاد دهند.

ماتریس بازاریابی محتوا

 

2. مهارت ویرایش و اصلاح

هر نوشته‌ برای تبدیل شدن به محتوایی عالی، باید از طریق ویرایش صیقل داده شود. حتی نویسندگان بسیار ماهر نیز به ندرت در اولین تلاش خود، یک نسخه کامل خواهند داشت. به همین دلیل، بازاریابان محتوا باید نحوۀ ویرایش محتوای خود قبل از انتشار آن را یاد بگیرند. در طول فرآیند ویرایش، بازاریابان می‌توانند اشتباهات گرامری محتوای خود را بررسی و اصلاح کنند. علاوه بر آن، با ویرایش مطلب، می‌توانید مطمئن شویدکه محتوای شما در انتقال پیام به مخاطب موفق عمل می‌کند. همچنین می‌توانید بررسی کنید که آیا این محتوا برای خواننده به اندازه کافی واضح و روشن و خوانا هست یا خیر.

اگر بودجه کافی دارید، می‌توانید یک ویراستار استخدام کنید و یا این‌که مهارت‌های ویرایش را به بازاریابان خود آموزش دهید.

The Smart Insights RACE Planning Framework

با استفاده از چهارچوب RACE می‌توانید استراتژی محتوای خود را شکل دهید. همچنین می‌توانید قیف بازاریابی خود را با مشتریانی که سطح تعامل بالایی با شما دارند؛ پر کنید.

 

3. درک عمیقی از قیف فروش

همانند دیگر کانال‌های بازاریابی، هدف نهایی بازاریابی محتوا این است که بازدیدکنندگان شما را به سرنخ، و سرنخ‌های ایجاد شده را به مشتری تبدیل کند. برای رسیدن به چنین هدفی، بازاریابان محتوا از قیف فروش که شامل مراحل مختلفی از مسیر حرکت خریدار است،؛ استفاده می‌کنند. این مراحل عبارتند از:

• بالای قیف فروش (TOFU)

• وسط قیف فروش (MOFU)

• پائین قیف فروش (BOFU)

قیف فروش

نیازهای مخاطبین در هر مرحله از قیف بازاریابی متفاوت خواهد بود. یک بازاریاب محتوا باید در خصوص نحوۀ عملکرد قیف فروش و هماهنگی محتوا با هر مرحله از این قیف، آموزش ببیند. زمانی که بازاریابان به چنین مهارتی دست یابند؛ می‌توانند محتوایی تولید کرده که از طریق آن بازدیدکنندگان را به سرنخ و سرنخ‌ها را به مشتری تبدیل کنند.

 

4. مهارت برنامه‌ریزی

دستیابی به موفقیت از طریق بازاریابی محتوا، به برنامه‌ریزی نیاز دارد. بازاریابی محتوا بر خلاف دیگر فرم‌های بازاریابی برای رسیدن به نتایج مملوس، به زمان و ثبات نیاز دارد. این بدان معناست که یک بازاریاب محتوا باید محتوایی تولید کند که با استراتژی هم‌سو باشد. برای تولید یک استراتژی مؤثر، بازاریابان باید نیازهای مخاطب خود را درک کرده و نحوۀ پاسخگویی محتوای خود به این نیازها را بررسی کنند.

علاوه بر آن، باید تقویم سرمقاله‌ای ایجاد کنند که به انتشار مداوم و پیوسته محتوا کمک می‌کند. ابزاری مانند ترلو (Trello) به بازاریابان برای دستیابی به این هدف و همکاری با اعضای تیم خود، کمک خواهد کرد.

Trello

با یادگیری مهارت برنامه‌ریزی، بازاریابان شما محتوایی تولید خواهند کرد که با اهداف کلی بازاریابی شما هم‌خوانی خواهد داشت.

 

5. مهارت تحقیق

تحقیق، در مراحل مختلف بازاریابی محتوا مطرح می‌شود. یک بازاریاب باید در درجه اول تحقیقی در خصوص مخاطبان انجام دهد. چنین تحقیقی، بینشی در خصوص نیازها و نوع محتوایی که منجر به تحریک مشتریان برای تعامل می‌شود؛ ارائه می‌دهد.

Presona

علاوه بر آن، بازاریابان در حین تولید محتوا نیز باید به تحقیق مشغول باشند. از این طریق می‌توانند اطلاعات مهمی نظیر مطالعات، نظرسنجی‌ها و مطالعات موردی که در خصوص این موضوع در دسترس است را پیدا کنند.

 

6. مهارت سئو (SEO)

موتورهای جستجو، از بزرگ‌ترین منابع ارزش ترافیک به وب‌سایت هستند. به عنوان مثال، BrightEdge دریافت که 53% از ترافیک به وب‌سایت و 40% از درآمدش از طریق ترافیک ارگانیک ایجاد می‌شود.

بازاریابان با بهبود محتوای خود برای موتورهای جستجو، می‌توانند ترافیک ارگانیک بیش‌تری جذب کنند. از همه مهم‌تر این‌که محتوای خود را به گونه‌ای بهینه‌سازی کنند که در بردارندۀ کلمات کلیدی جستجو شده توسط خریدان بالقوه، باشد.

با در نظر گرفتن تمام این موارد، متوجه می‌شویم که بازاریابان به مهارت سئو نیاز دارند. علی‌الخصوص این‌که بازاریابی محتوا و سئو در هم تنیده شده‌اند. این مهارت شامل توانایی در انجام وظایفی مانند موارد زیر است:

• جتسجوی کلیدواژه؛

• جای‌گذاری کلیدواژه در محتوا؛

• سئو روی صفحه؛

• آنالیز رقبا.

کسب‌وکارها می‌توانند مشاوران سئو استخدام کنند یا جلسات آموزش سئو برای بازاریابان خود ترتیب ببینند.

برای موفقیت، هم خود و هم تیم‌تان را ارتقاء دهید و در عین حال فعالیت‌های بازاریابی که منجر به رشد شما می‌شود را در اولویت قرار دهید. با استفاده از چهارچوب RACE به عنوان راهنما، استراتژی بازاریابی تیمی موفقی را بهینه‌سازی خواهید کرد که از طریق تجربه مشتریان در خصوص محتوا و رسانه‌های اجتماعی ایجاد شده‌است.

 

7. مهارت ترویج محتوا

تولید محتوا، بخشی ار معادله بازاریابی محتواست. با این حال، ترویج محتوا بخش دیگری از این معادله است که کم‌تر کسی به آن توجه می‌کند.

درک هالپین (Derek Halpin) معتقد است که بازاریابان باید 20% از وقت خود را صرف تولید محتوا و 80% آن را صرف ترویج آن کنند. حتی اگر با این ارقام و درصدها موافق نباشید، با این‌حال کاملا واضح و مشخص است که ترویج محتوا امری حیاتی و ضروری است. در نهایت باید گفت که اگر کسی محتوای شما را نبیند و نخواند، هرچقدر که این محتوا عالی و فوق‌العاده باشد، تفاوت خاصی ایجاد نمی‌کند.

پلتفرم‌هایی که برای ترویج محتوای شما مناسب است، شامل رسانه‌های اجتماعی، انجمن‌های وبلاگ‌نویسی و ایمیل است. با تبلیغ محتوای خود در بین فالوئرهای رسانه‌های اجتماعی و مشترکین ایمیل خود، می‌توانید ترافیک ایجاد شده به محتوایتان را افزایش دهید.

از دیگر مهارت‌های مورد نیاز بازاریابان، می‌توان دسترسی به افراد را ذکر کرد. این مورد شامل ارتباط با اینفلوئنسرهایی که می‌توانند محتوای شما را در بین مخاطبین خود تبلیغ کنند.

 

8. مهارت تجزیه و تحلیل داده‌ها

امروزه، اعداد مختلف، تأثیر تلاش‌های بازاریابی شما را مشخص می‌کند. با این حال بازاریابان باید اعداد مناسب برای تحلیل عملکرد خود را بیابند.

برای کمپین‌های مختلف بازاریابی محتوا، بازاریابان باید شاخص‌های کلیدی عملکرد (یا KPI) و نحوۀ ارزیابی آن‌ها را بدانند. Google Analytic، یکی از ابزارهای متداولی است که اکثر کسب‌وکارها از آن استفاده می‌کنند. بازاریابان از طریق این ابزار می‌توانند به بینشی در خصوص نحوۀ رفتار مخاطبین در صفحات خود دست پیدا کنید.

Google Analytics

بازاریابان محتوا علاوه بر استفاده از اعداد برای ارزیابی عملکرد، به مهارت‌هایی برای ارزیابی بازگشت سرمایه (ROI) فعالیت‌های خود نیز نیاز دارند.

 

9. مهارت‌های فنی و تکنیکی

بازاریابان محتوا برای پیشرفت در عصر تکنولوژی کنونی، نیاز به مهارت‌های فنی دارند. چرا که ابزارهای مهمی برای اجرای مؤثر تولید و ترویج محتوا، مورد نیاز است. به عنوان مثال، ممکن است که یک بازاریاب محتوا بخواهد محتوای خود را با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس آپلود کند. علاوه بر آن، بازاریابان محتوا باید بینشی در خصوص ابزارهایی مانند Google Analytics و دیگر ابزارهای تحلیلی داشته باشند. حتی برخی از کسب‌وکارها از ابزارهای شخصی‌سازی به‌منظور خصوصی‌سازی محتوا برای بازدیدکنندگان خود استفاده می‌کنند. در این مورد، بازاریاب باید نحوۀ استفاده از این ابزارها را یاد بگیرد. آموزش بازاریابان محتوا در خصوص نحوۀ استفاده از ابزارهای مهم کسب و کار شما بسیار ضروری است.

 

سخن پایانی

بازاریابی محتوا، کانال در حال توسعه‌ای برای جذب مخاطبین بیش‌تر و تبدیل آن‌ها به مشتریان شماست. از این رو، بازاریابان محتوا باید مهارت‌های جدیدی بیاموزند که آن‌ها را با چشم‌انداز درحال تغییر بازاریابی همسو کند.

به منظور دستیابی به اهداف بازاریابی محتوای خود در سال 2022، باید بازاریابان محتوا را برای کسب این مهارت‌ها، آموزش دهید.

نوشتۀ: لیلاک بولاک 

ترجمه: سوسن کافیمنبع: smartinsights.com لیلاک بولاک

پرسش درباره این مطلب

نظر بدهید، بپرسید، پیشنهاد یا انتقاد کنید!

ایمیل شما منتشر نمی‌شود. وب‌‌سایت نمایش داده شده، به سایت شما لینک می‌شود..


علاوه بر اطلاعات فوق، IP شما هم ذخیره می‌شود. پاسخ پیام شما، برایتان ایمیل می‌شود. پاسخ به پیام‌ها و سوالات شما با توجه به مشغله‌های کاری، ممکن است چند روزی طول بکشد. اگر Login باشید برای هر نظر، پیشنهاد، انتقاد یا پرسشی که مطرح می‌کنید، امتیاز هم می‌گیرید. بعداً با این امتیازها می‌توانید کتاب بخرید یا در وبینارها و دوره‌ها با تخفیف ویژه شرکت کنید!
پیام‌های کوتاه مانند پیام‌های تشکر (مثلاً: عالی، چه خوب و ...) یا پیام‌هایی که ارتباطی با این مطلب ندارند، منتشر نمی‌شوند.

هر نوع استفاده‌ای از محتوای سایت آزاد است. هر جا دوست داشتید با یا بدون ذکر منبع، استفاده کنید. اگر لینک بدهید که... ممنونم! فالو باشد که فبهاالمراد ❤️