Voice Voice
سئو برای مدیران-13
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

چند توضیح مهم درباره این فایل صوتی

این متن، پیاده‌سازی شده فایل صوتی است. ممکن است در پیاده‌سازی «لحن» به درستی منتقل نشده باشد یا پس از پیاده‌سازی، ویرایش محدودی شده باشد. اگر نظر من را خواسته باشید، شخصاً شنیدن فایل صوتی را توصیه می‌کنم. همچنین برخی موارد بعداً تغییر کرده‌اند. مثلاً ادوردز بعداً به گوگل ادز تغییر نام داده است. 

سلام. من عادل طالبی هستم و در این سیزدهمین فایل از سری فایل‌های صوتی سئو (SEO) برای مدیران می‌خواهم دربارۀ یک روش به اسم تست سئو (SEO) برایتان صحبت کنم.

حرف‌های قشنگ مشاورهای سئو

گاهی ما به‌عنوان یک صاحب یک کسب‌وکار، به‌عنوان مالک یک بیزینس به این فکر می‌کنیم که حالا تازه سایت راه انداختیم یا سایتمان را یک مدتی است راه انداخته‌ایم به این فکر می‌کنیم که می‌خواهیم فروش را افزایش بدهیم و بعد می‌گوییم اگر سئو (SEO) بودیم و اگر سئو (SEO) کرده بودیم و اگر در یک سری از عبارت‌های خاصی ما بالا بودیم الان فروشمان چنین بود و چنان بود.

گاهی مشاورهای خاصی مثل عادل طالبی می‌آیند برایتان حرف‌های قشنگی از سئو (SEO) می‌زنند و یک مدینۀ فاضله‌ای، یک سراب زیبایی از سئو (SEO) و اتفاقات سئو (SEO) برای شما ترسیم می‌کنند و شما فکر می‌کنید که اگر سئو (SEO) کنید واو! چه اتفاقی می‌افتد و از فردا مشتری‌ها پشت‌سرهم صف بسته‌اند.

ما تبدیل می‌خواهیم. آن تبدیل است که برای ما مهم است. حالا کدام چنل (Channel) بهترین تبدیل را دارد؟ بهترین نرخ تبدیل را دارد؟ بهترین کانورژن ریت (Conversion Rate) را دارد؟ ما وظیفه داریم آن را پیدا کنیم.

در بعضی از حوزه‌ها، در بعضی از محصولات، در بعضی از خدمات، در نیچ مارکت‌های (Niche Market) خیلی خاصی در گوشه‌های خاصی از بازار واقعیت این است که این اتفاق نمی‌افتد؛ یعنی محصول یا خدمت به شکلی است که تریگرهای (Trigger) خرید یا ماشه‌های خرید یا آن عامل محرک خرید جای دیگری است و الزاماً با سئو (SEO) نیست.

تست سئو

در چنین شرایطی من اگر شک داشته باشم که آیا سئو (SEO) آن جواب اصلی برای در واقع فروش من هست یا نه یا آن فرایندهای فروش من را می‌تواند خوب کمک کند یا نه می‌آییم تست سئو (SEO) می‌گیریم. تست سئو (SEO) بسیار ساده است؛ منابع ما محدود است و یک مدیر باید این منابع محدود را به شکلی مدیریت بکند که به خواست‌های نامحدودمان برساند. من این منابع محدود را فرض می‌کنم که یک سال اختصاص دادم به سئو (SEO). بعد از یک سال ده میلیون، بیست میلیون، سی میلیون، پنجاه میلیون، صد میلیون، پانصد میلیون، هرچه بسته به اشل (اندازه) شرکت و این‌ها، هزینه کردم برای سئو (SEO) و در یک سری عبارت آمده‌ام بالا در پنجاه کلمه.

حالا فروش هم اتفاق نمی‌افتد. چه شده؟ همه‌چیز را از دست داده‌ام؛ هم پول را، هم وقت را، هم منابعم را، هم انرژی‌ام را. ما می‌آییم تست سئو (SEO) می‌گیریم.

می‌گوییم خیلی خوب! فرض کنیم در این پنجاه کلمه بعد از یک سال ما اول هستیم. همین امروز این پنجاه کلمه را می‌نویسیم. بعد می‌آییم یک کمپین ادوردز (Adwords Campaign) می‌بندیم.

یعنی چه؟ یعنی می‌گوییم خیلی خوب فرض کنیم یک سال دیگر در این کلمات بالاییم، همین الان پول می‌دهیم می‌آییم بالا با ادوردز (Adwords). حالا نگاه می‌کنیم ببینیم کانورژن (Conversion) اتفاق می‌افتد یا نه.

اگر امروز با پنجاه کلمه، با سی کلمه، با شصت کلمه تارگتد کیوردم (Targeted Keyword) یعنی کلمات و عبارات کلیدی هدف‌گذاری‌شده با ادوردز (Adwords) من مخاطب را بیاورم ولی منجر به فروش نشود به احتمال خیلی زیاد یک سال بعد هم با کلی هزینه و یک‌عالمه صرف منابع و سئوکردن (SEO) هم همین اتفاق تکرار خواهد شد.بنابراین احتمالاً می‌روم دنبال راهکارهای دیگر می‌گردم.

مشکل کجاست؟

می‌روم می‌بینم آیا مشکل از سایت من است؟ کجای کار این فانلم (Funnel)، این قیف بازاریابی دیجیتالم مشکل دارد؟ در بخش کانتنت (Content) مشکل دارم؟ انرژی‌ام را می‌گذارم روی کانتنت (Content). ورودی‌ام را ممکن است از سئو (SEO) نگیرم، ممکن است بروم از تبلیغ کلیکی (Click) بگیرم، از تبلیغ بنری بگیرم، از رپورتاژ آگهی (Reportage Advertisement) بگیرم، از ایونت مارکتینگ (Event marketing) بگیرم، از تبلیغات آفلاین (Offline) بگیرم، از مجلات بگیرم، از بازاریابی مبتنی بر ارتباطات بگیرم؛ حالا بعضی‌ها می‌گویند رانتی و غیره. حالا هرچه که هست بالاخره یعنی ورودی را از آنجا بگیرم.بعد داخل سایت فقط با استفاده از کانتنت (Content) اغنا کنم مخاطب را که من همان خوب هستم.

یعنی ممکن است گاهی در بعضی از محصولات، در بعضی از خدمات، سئو (SEO) پاسخ درستی برای نیازهای ما که مبتنی بر فروش است نباشد و با تست سئو (SEO)، یعنی با یک ادوردز (Adwords) رفتن با فرض اینکه من سئو (SEO) کردم، روی چه کلماتی بالا هستم؟ روی همان کلمات ادوردز (Adwords) می‌بندم ببینم فروش اتفاق می‌افتد یا نه.

اگر اتفاق افتاد و خوب بود و راضی بودیم، احسنت! پس دیگر حالا با خیال راحت منابع را اختصاص می‌دهیم و سئو (SEO) می‌کنیم که دیگر مجبور نباشیم هر بار برای هر کلیک (Click) پول بدهیم. اگر جواب نگرفتم می‌روم ببینم ایراد کار کجاست؛ چون سئو (SEO) هم بکنم بعد از یک سال باید بنشینم به این نکته برسم.

الان یک سال جلوتر به آن نقطه رسیده‌ام و می‌روم مشکلم را حل می‌کنم و چنل‌های (Channel) دیگر را هم در همین فرایند تست می‌کنم؛ مثل تبلیغات کلیکی (Click)، تبلیغات اوت‌باند (Outbound Advertising)، تبلیغات آفلاین (Offline) و غیره را هم تست می‌کنم تا به یک نقطۀ اپتیمم (Optimum) برسم. بعد که دوباره به نقطۀ اپتیمم (Optimum) رسیدم دوباره تست سئو (SEO) را می‌زنم. این بار ممکن است که تغییر ایجاد شده باشد یا نه، ببینم باز هم همان هست. بنابراین سئو (SEO) را می‌گذارم کنار می‌روم روی کانتنت مارکتینگم (Content Marketing) کار می‌کنم، می‌روم روی روش‌های دیگری کار می‌کنم که کمک بکند که مشتری‌ام را کانورت (Convert) بکنم یا تبدیل بکنم در واقع بازدیدکننده‌ام را به مشتری  تبدیل کنم.

اسیر کانورژن باشیم!

این فایل صوتی خیلی کوتاه بود اما خیلی خیلی به نظر من مهم است. بسیاری از بیزینس‌ها را من می‌شناسم که در دام سئو (SEO) افتاده‌اند. حواسمان باشد ما به‌عنوان یک مدیر در دام ابزار نباید بیفتیم، در دام روش‌ها نباید بیفتیم. ما باید فقط اسیر کانورژن (Conversion) باشیم. ما تبدیل می‌خواهیم. آن تبدیل است که برای ما مهم است. حالا کدام چنل (Channel) بهترین تبدیل را دارد؟ بهترین نرخ تبدیل را دارد؟ بهترین کانورژن ریت (Conversion Rate) را دارد؟ ما وظیفه داریم آن را پیدا کنیم.

با یک چنین روشی با یک هزینۀ کم سه میلیونی، پنج میلیونی، هفت میلیونی به‌راحتی می‌توانیم چنل سئو (Seo Channel) را یک تست اولیه بگیریم. البته سئو (SEO) جای خودش است ها! که خوب است، پارالل‌اسکوپ (Parallel Scope)، آن‌ها را گفته‌ایم منتها خیلی از موارد هست که ممکن است که یک سال بعد به نقطه‌ای برسیم که امروز رسیدیم. این روش کمک می‌کند که یک سال وقت صرفه‌جویی کنیم.

متشکرم از توجهتان به این فایل صوتی. امیدوارم سری فایل‌های صوتی سئو (SEO) برای مدیران برایتان مفید باشد. طبیعی است که انتشار و بازنشر آن‌ها کمک می‌کند به من که بدانم این موردتوجه شماست. میزان سین (Seen) این، میزان پیام‌هایی که متناسب با این‌ها می‌گیرم به من کمک می‌کند که بازخورد از شما داشته باشم که این سری فایل‌ها را ادامه بدهم یا ندهم. موفق باشید. خدانگهدار.

نویسنده: عادل طالبی

سئو برای مدیران
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

نظر بدهید، بپرسید، پیشنهاد یا انتقاد کنید!

ایمیل شما منتشر نمی‌شود. وب‌‌سایت نمایش داده شده، به سایت شما لینک می‌شود..


علاوه بر اطلاعات فوق، IP شما هم ذخیره می‌شود. پاسخ پیام شما، برایتان ایمیل می‌شود. پاسخ به پیام‌ها و سوالات شما با توجه به مشغله‌های کاری، ممکن است چند روزی طول بکشد. اگر Login باشید برای هر نظر، پیشنهاد، انتقاد یا پرسشی که مطرح می‌کنید، امتیاز هم می‌گیرید. بعداً با این امتیازها می‌توانید کتاب بخرید یا در وبینارها و دوره‌ها با تخفیف ویژه شرکت کنید!
پیام‌های کوتاه مانند پیام‌های تشکر (مثلاً: عالی، چه خوب و ...) یا پیام‌هایی که ارتباطی با این مطلب ندارند، منتشر نمی‌شوند.

هر نوع استفاده‌ای از محتوای سایت آزاد است. هر جا دوست داشتید با یا بدون ذکر منبع، استفاده کنید. اگر لینک بدهید که... ممنونم! فالو باشد که فبهاالمراد ❤️