Voice Voice
سئو برای مدیران-2
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

 

چند توضیح مهم درباره این فایل صوتی

این متن، پیاده‌سازی شده فایل صوتی است. ممکن است در پیاده‌سازی «لحن» به درستی منتقل نشده باشد یا پس از پیاده‌سازی، ویرایش محدودی شده باشد. اگر نظر من را خواسته باشید، شخصاً شنیدن فایل صوتی را توصیه می‌کنم.

سلام. من عادل طالبی هستم و در این فایل صوتی باز هم می‌خواهم از سئو (SEO) بگویم و دربارۀ سئو (SEO) بگویم و باز هم با دیدگاه مدیریتی. فایل اول سئو (SEO) برای مدیران را که من گذاشتم، همین دو، سه ساعت پیش هم گذاشتم فکر کنم، چهار ساعت پیش گذاشتم بیشتر از شصت پیغام داشتم که ده، دوازده‌تایش از مدیرهای خیلی خوبی بودند که حالا بعضی‌هایشان را از قدیم می‌شناختم، بعضی‌هایشان را تازه آشنا شدم و برایم خیلی جالب بود که این موضوع چقدر موردتوجه این مدیرها قرار گرفته و تشویق شدم که باز هم دربارۀ سئو (SEO) برای مدیران صحبت کنم. نکات زیادی هست که می‌شود در این باره صحبت کرد؛ چون با توجه به اینکه من از سال‌های گذشته، از سال 82، سابقۀ مدیریت آی‌تی (IT) شرکت‌های بزرگ را داشته‌ام خب تجربۀ زیادی در این حوزه دارم؛ هم به‌عنوان کسی که خودش سئو (SEO) کرده و سئو (SEO) انجام داده هم به‌عنوان کسی که از خدمات کسانی که کار سئو (SEO) انجام می‌دادند چه در حوزۀ محتوا چه در حوزه‌های فنی استفاده کرده برای پروژه‌هایی که داشته، تجربه‌های زیادی در حوزه‌های مدیریتی سئو (SEO) دارم و شاید این سری فایل‌های سئو (SEO) برای مدیران را ادامه بدهم. به‌خاطر همین کپشن (Caption) فایل اول را عوض کردم نوشتم سئو (SEO) برای مدیران-شمارۀ یک و این فایل، فایل شمارۀ دوی سئو (SEO) برای مدیران است.

 

Misunderstanding دربارۀ سئو

در این فایل می‌خواهم دربارۀ یک نکتۀ خیلی خیلی مهم بگویم. یک برداشت اشتباه، چه می‌دانم، این خارجکی‌ها می‌گویند میس‌آندرستندینگ (Misunderstanding) دربارۀ سئو (SEO) در مدیران است که البته یک قسمتی‌اش به‌خاطر ناآگاهی خود سئوکارهاست، یک قسمتش به‌خاطر در واقع ترفندی است که این سئوکارها می‌زنند برای اینکه بگویند ما برای شما سئو (SEO) کردیم. این ترفند چیست یا این اشتباه یا این برداشت اشتباه؟ بگذارید با یک مثال برایتان این را باز کنم: من سایت تیزلند را دارم. سایت تیزلند یا اسم رسمی ما سرزمین تیزهوش‌هاست؛ چیزی که با آن مجوز گرفتیم. موسسۀ رسانۀ دیجیتالمان و مؤسسۀ رسانه‌ای‌مان به اسم سرزمین تیزهوش‌هاست. بنابراین اگر سایت من در این کلمه، یعنی تیزلند را کسی سرچ (Search) بکند و وارد سایت من بشود یا سرزمین تیزهوش‌ها را کسی سرچ (Search) بکند و وارد سایت من بشود، ما این را سئو (SEO) حساب نمی‌کنیم. اصطلاحاً به چنین کلماتی ما می‌گوییم برندد کیورد (Branded Keyword) یا عبارت کلیدی دارای برند یا برای ما. الزاماً فقط برندمان، برندد کیورد (Branded Keyword) نیست.

 

مثال برای توضیح بیشتر

 مثلاً ما یک محصولی داریم، یک سری ویدئو داریم، یک مجموعۀ ویدئو داریم، یک مجموعۀ آموزشی داریم به اسم همراه ششم. همراه ششم در واقع یک مجموعه‌ویدئوی آموزشی است برای دانش‌آموزها و مادران آن‌ها، آن هم دانش‌آموزهایی که در پایۀ ششم دارند درس می‌خوانند و به شکل مفهومی مطالب دروس ریاضی و علوم را به آن‌ها آموزش می‌دهیم. خب کلمۀ همراه ششم حالا برند نیست؛ ما نرفته‌ایم این را به‌عنوان برند ثبت کنیم یا به قول معروف کار خاص حقوقی رویش انجام بدهیم اما مجموعه‌ای از فایل‌هایمان را اسمش را گذاشته‌ایم همراه ششم. حالا اگر کسی بیاید در گوگل سرچ (Search) کند همراه ششم و وارد سایت ما بشود از نظر من این سئو (SEO) نیست؛ چون هیچ‌کس دیگری کلمۀ همراه ششم را داخل سایتش ندارد و همراه ششم برای من است. یا مثلاً یک چیز دیگر داریم به اسم کلوپ مادران هوشمند. این مادران هوشمند را ما ثبت هم کرده‌ایم. خب اگر کسی بزند کلوپ مادران هوشمند که بخش مهمی از سایت ماست، در واقع این هم سئو (SEO) نیست؛ چون این آدم از قبل من را می‌شناخته، کلوپ مادران هوشمند را می‌شناخته، یک نفر به او گفته، معرفی شده، این فقط از موتور جست‌وجو برای پیداکردن من استفاده کرده. البته در یک دیدگاه سئو (SEO) حساب می‌شود اما، اما موقعی که منِ سئوکار می‌خواهم به مدیر گزارش بدهم باید این کلمات را جدا کنم. باید کلمات برندد کیورد (Branded Keyword) جدا بشود برای مدیر.

اگر به من می‌گویند مثلاً می‌گویند سایت تیزلند در 28 روز اخیر یک میلیون و پانصد هزار کلیک گرفته و ورودی گرفته از گوگل، باید بپرسم از سئوکارم خب عزیزم، برندد کیوردها (Branded Keyword) را جدا کن، آنبرنددها (Unbranded) را به من بده. اگر کسی سرچ کرد نمونه سؤال ششم دبستان که یک کیورد  (Keyword) عام هست و عمومی هست، برای من اهمیت دارد. در این کلمه چندم هستم؟ این کلمه را چند نفر سرچ کرده؟ در چه جایگاهی دیده شده‌ام؟ در آن جایگاهی که بودم چند درصد روی این کلیک کرده‌اند؟ سی‌تی‌آرش (CTR) چقدر است؟ باز من دربارۀ این پارامترها بیشتر صحبت خواهم کرد برای مدیرها و این سنجه‌ها. اما نکتۀ مهم این است: وقتی که یک گزارش را به منِ مدیر می‌دهند می‌گویند آقای طالبی ما این سایت را سئو (SEO) کردیم و الان مثلاً فرض کنید هزار تا، ده‌هزار تا، صدهزار تا، یک میلیون نفر ورودی از گوگل گرفتیم می‌گویم کلمات را مشخص کنید. خب کلمات را برای من درمی‌آورند می‌گویند از این کلمات ما این‌قدر ورودی داشته‌ایم. می‌گویم خیلی خوب! برندد کیوردها (Branded Keyword) را جدا کنید.

برندد کیوردها (Branded Keyword) شامل برند (Brand) اصلی من می‌شود، برند (Brand) محصولاتم می‌شود، آن رده‌هایی از محصول که کلاً داخل بازار حرف اول و آخر را من می‌زنم می‌شود.

وقتی کسی آن را سرچ (Search) می‌کند مستقیماً من را می‌خواهد و از قبل با من آشنایی دارد و از جای دیگر با من آشناست می‌شود. این‌ها حذف می‌شوند برندها (Brand) و بعد آنچه که از آنبرنددها (Unbranded) می‌ماند می‌شود سئوی (SEO) من و نتیجۀ واقعی کار سئو (SEO) را نشان می‌دهد.

بگذارید یک مثال دیگر برایتان بزنم که این کاملاً واضح و شفاف بشود: سایت بسیار خوبی داریم به اسم ورزش سه. من هم هر از چندی می‌خواهم جدول لیگ برتری را نگاه بکنم ببینم اوضاع چطوری است، چند چندند هرچند من به فوتبال علاقه ندارم اما بعضی وقت‌ها برای اینکه یک کری بخوانیم با بچه‌ها سر به سر بگذاریم بالاخره ما هم چهار تا دوست استقلالی و چهار تا دوست پرسپولیسی داریم. هرکدام که داخل این جدول بیایند پایین ما یک شوخی می‌توانیم با آن‌ها  بکنیم. بیشتر یعنی من می‌خواهم بگویم فوتبالی نیستم فقط برای اینکه کمی کری بخوانیم و کیف کنیم با بچه‌ها و سر به سر بگذاریم ممکن است جدول را هر از چندی نگاه کنم. خب اگر من داخل گوگل سرچ کنم ورزش سه و وارد ورزش سه بشوم این سئو (SEO) نیست.

اتفاقاً اگر بروید سیمیلاروب (Similarweb) را نگاه کنید یا ابزارهای دیگر سایت ورسینگ (Site Worthing) را نگاه بکنید متوجه می‌شوید که مثلاً می‌نویسند 11% ورودی‌های سایت ورزش سه از موتورهای جست‌وجوست. ولی وقتی می‌روی عبارت‌ها را نگاه می‌کنی می‌بینی کلمۀ ورزش سه فارسی، ورزش فاصله 3، ورزش چسبیده به 3، ورزش با حروف انگلیسی 3، ورزش با حروف انگلیسی فاصله 3، تقریباً 90% سرچ‌هایی که وارد ورزش سه می‌شود این عبارت‌ها هستند. این‌ها برندد کیوردند (Branded Keyword) و این 11% به‌معنی سئو (SEO) نیست یا لااقل برداشت منِ عادل طالبی به‌عنوان کسی که مدیر کسب‌وکار اینترنتی هست این است که من این را سئو (SEO) حساب نمی‌کنم. این کلمه برای من است اصلاً.

البته دقت بکنید کلمۀ مثلاً موبایل ال‌جی برای من که فروشندۀ موبایل داخل ایران هستم، یک فروشگاه دارم این برندد کیورد (Branded Keyword) نیست ها! درست است که ال‌جی برند (Brand) است ولی برای من نیست؛ برای شرکت ال‌جی است. برند موبایل ال‌جی، خرید اینترنتی موبایل ال‌جی، خرید اینترنتی موبایل، خرید اینترنتیِ چه می‌دانم گوشی ال‌جی، این‌ها آنبرنددند (Unbranded) برای منِ فروشندۀ عام، برای منِ خرده‌فروش. اما برای خود شرکت ال‌جی، ال‌جی موبایل، ال‌جی جی3 (LG G3)، ال‌جی جی4 (LG G4)، این‌ها برندد کیوردند (Branded Keyword). اگر تیم سئویشان (SEO) بیاید بگوید من ال‌جی جی4 (LG G4) را سئو (SEO) کردم این کار شاقی نکرده. نمی‌گویم سئو (SEO) نیست ها! گفتم، از یک دیدگاه سئو (SEO) حساب می‌شود اما به‌عنوان مدیر کسب‌وکار من روی این کلمات خیلی حساب باز نمی‌کنم.

به قول ما ترک‌ها می‌گوییم او که هِچ! یعنی اگر من در کلمۀ مثلاً تیزلند اول بیایم و مردم کلیک کنند رویش، یک نفر سرچ کند تیزلند یا سرچ کند سرزمین تیزهوشان و اول من می‌آیم اینکه برای من است. او که هِچ! اصلاً باید می‌آمدم. مهم این است که در چه کلمات آنبرنددی (Unbranded) من اول شدم و آن اکتیو ریپورت (Active Report) و آن اکتیو پلن (Active Plan) من و همین‌طور آن پسیو پلن (Passive Plan) من، پسیو ریپورت (Passive Report) من که در فایل شمارۀ یک گفتم باید این‌ها را به ما نشان بدهد.

 

تا همین‌جا کافیست!

بسیار خوب! فکر می‌کنم فایل صوتی تا همین جا کافی است. من تلاش کردم که از دید یک مدیر توضیح بدهم که موقعی که گزارش می‌گیریم، موقعی که آنالیز می‌کنیم، موقعی که بررسی می‌کنیم یک سری نکاتی را باید بررسی بکنیم یکی‌اش همین است که برندد کیوردها (Branded Keyword) را از آنبرنددها (Unbranded) باید جدا کنیم. این کار دستی انجام می‌شود و بعد آن گزارش ما قابل‌اتکا خواهد بود برای منِ مدیر. متشکرم از توجهتان به این فایل صوتی. باز هم منتظر فایل‌های صوتی سری سئو (SEO) برای مدیران باشید. نکات زیادی هست که یک مدیر، یک صاحب کسب‌وکار، یک صاحب بیزینس (Business) در فضای آنلاین در حوزۀ سئو (SEO) باید حواسش به آن‌ها باشد تا اشتباه نکند و مسیر را به‌درستی طی بکند. خدانگهدار.

نویسنده: عادل طالبی

سئو برای مدیران
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

پرسش درباره این مطلب

  • Branded Keyword چیست؟

    به کلمات کلیدی که شامل نام تجاری برند شما باشد branded keyword می‌گویند.

نظر بدهید، بپرسید، پیشنهاد یا انتقاد کنید!

ایمیل شما منتشر نمی‌شود. وب‌‌سایت نمایش داده شده، به سایت شما لینک می‌شود..


علاوه بر اطلاعات فوق، IP شما هم ذخیره می‌شود. پاسخ پیام شما، برایتان ایمیل می‌شود. پاسخ به پیام‌ها و سوالات شما با توجه به مشغله‌های کاری، ممکن است چند روزی طول بکشد. اگر Login باشید برای هر نظر، پیشنهاد، انتقاد یا پرسشی که مطرح می‌کنید، امتیاز هم می‌گیرید. بعداً با این امتیازها می‌توانید کتاب بخرید یا در وبینارها و دوره‌ها با تخفیف ویژه شرکت کنید!
پیام‌های کوتاه مانند پیام‌های تشکر (مثلاً: عالی، چه خوب و ...) یا پیام‌هایی که ارتباطی با این مطلب ندارند، منتشر نمی‌شوند.

هر نوع استفاده‌ای از محتوای سایت آزاد است. هر جا دوست داشتید با یا بدون ذکر منبع، استفاده کنید. اگر لینک بدهید که... ممنونم! فالو باشد که فبهاالمراد ❤️