10 دلیل مهم نیاز به بازاریابی دیجیتال در سال 2022

10 دلیل مهم نیاز به بازاریابی دیجیتال در سال 2022

 

از کجا شروع به ایجاد یک استراتژی بازاریابی دیجیتال کنیم؟

اگرچه اکثر کسب و کارها می‌دانند که کانال‌های دیجیتال و گوشی‌های همراه، برای جذب مشتری بسیار ضروری و حیاتی هستند؛ اما هنوز برنامه هماهنگ و منسجمی برای حمایت از تحول دیجیتال، رشد تجاری و تعامل آنلاین مؤثر با مخاطبین خود ندارند. به همین دلیل ایجاد یک استراتژی بازاریابی به چالشی متداول تبدیل شده‌است.

اگر شرکت شما، یک برنامه دیجیتال استراتژیک همسو با برنامه‌های کسب و کارتان ندارد؛ از 10 مشکلی که در ادامه مقاله به توضیح آن‌ها می‌پردازیم رنج برده و در مقابل رقبایی که آگاهی بیشتری نسبت به بازاریابی دیجیتال دارند، شکست خواهید خورد.

برای هر 10 مشکلی که در زیر بیان می‌کنیم، راه حلی نیز ارائه داده‌ایم. این راه‌حل‌ها به شما کمک می‌کند تا استراتژی دیجیتال خود را ارتقاء داده و مشتریان بیشتری در سال 2022 جذب کنید.

 

بازاریابی دیجیتال چیست؟ (شش رکن اصلی بازاریابی دیجیتال)

بازاریابی دیجیتال باید حامی و پشتیبان اهداف بازاریابی و کسب‌و‌کار شما باشد. من در کتاب خود به نام «بازاریابی دیجیتال: استراتژی، پیاده‌سازی و تمرین»؛ بازاریابی دیجیتال (که به بازاریابی آنلاین نیز شهرت دارد) را بسیار ساده توضیح داده‌ام:

« دستیایی به اهداف و مقاصد بازاریابی، با استفاده از تکنولوژی و رسانه دیجیتال»

این ایده‌ای بزرگ است که برای حمایت از آن، به استراتژی نیاز دارید. همان‌طور که در Smart Insights توضیح دادیم؛ برای موفقیت در بازاریابی آنلاین، به تسلط بر جزئیات نیاز دارید. با تسلط بر جزئیات می‌توانید در پلتفرم‌های دیجیتال اصلی (که شرکت‌ها و مشتریان برای یافتن و انتخاب محصول مورد نظر خود از آن‌ها استفاده می‌کنند)، رقابت کنید.

الگوریتمی که برای تقویت فیس‌بوک، اینستاگرام، گوگل، لینکدین و ناشران استفاده می‌شود، میزان هزینه و دیده‌شدن شما را کنترل می‌کند. بنابراین بازاریابان دیجیتال برای بیش‌تر دیده شدن باید با جدیدترین تکنیک‌ها آشنا شوند. به همین دلیل است که کتاب‌های من در حوزه بازاریابی حرفه‌ای با داشتن بیش از 500 صفحه، همچنان مختصری از بهترین شیوه‌هایی که در Smart Insights توضیح می‌دهیم را بیان می‌کنند.

ساده‌سازی و اختصار، قبل از بررسی کانال‌های مختلف بازاریابی دیجیتال ضروریست. چراکه مدیران کسب و کار (مانند مالکان و مدیران مالی و عملیاتی) می‌خواهند حوزه‌های سطح بالایی که باید در آن سرمایه‌گذاری کنند و درآمد حاصله از آن‌ها را بدانند. بودجه محدودی برای بازاریابی آنلاین در طول سال درنظر گرفته می‌شود. به همین دلیل مدیران می‌خواهند مطمئن شوند که تیم آن‌ها روی فعالیت‌های درستی وقت صرف کرده و رسانه‌هایی که بازده مثبتی دارند برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد‌ه‌اند.

 

شش رکن (ستون) تشکیل دهنده بازاریابی دیجیتال

در هنگام مشاوره و آموزش استراتژی دیجیتال، پیشنهاد می‌کنم که فعالیت‌های دیجیتال را در 6 حوزه زیر تقسیم‌بندی کنید. هر بخش، نیاز به مسئولی برای مدیریت و بهبود نتایج دارد.

ارکان بازاریابی دیجیتال

صرف نظر از سایز و اندازه کسب و کار شما، تمرکز بر تمام این بخش‌ها ضروری است. این ارکان به شما نشان می‌دهد که موفقیت در بازاریابی دیجیتال، تنها مربوط به پلتفرم‌ها و رسانه‌های دیجیتال نیست؛ بلکه ایجاد یک تجربه و پیام دیجیتال مؤثر و محتوای باکیفیت برای تقویت استراتژی دیجیتال شما نیز بسیار مهم و حیاتی است.

در شرکت‌های کوچک‌تر ممکن است یک نفر (مثلا مدیر بازاریابی دیجیتال) مسئول رسیدگی به تمام این ستون‌ها باشد. در شرکت‌های بزرگ‌تر ممکن است برای هر ستون یک مسئول در نظر گرفته شود. 6 رکن (ستون) بازاریابی دیجیتال عبارتند از:

1. استراتژی و مدیریت: اهداف، تحلیل‌‌ها، استراتژی (شامل بخش‌بندی، هدف‌گذاری و موقعیت‌یابی برند)، ادغام، همسویی فروش و بازاریابی، منابع، ساختار، تکنولوژی بازاریابی و داده‌ها؛

2. اهداف و سنجش: پیش‌بینی‌ها، گزارشات دیجیتال شامل داشبوردهای KPI، ویژگی‌ها و بینش مشتری؛

3. رسانه‌ها: رسانه‌های مالکیتی، پولی و اکتسابی شامل جستجو، تبلیغات نمایشی و اجتماعی؛

4. تجربه: اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های موبایل و دسک‌تاپ، خدمات مشتریان؛

5. پیام‌رسانی: ایمیل، چت، رسانه‌های اجتماعی، خدمات مشتری، تعاملات درون سایت و شخصی‌سازی؛

6. محتوا: محتوای بلاگ و محصول برای تقویت بازاریابی محتوا، دانلود PDF، ابزارهای تعاملی.

 

تفاوت بازاریابی دیجیتال در شرکت‌های B2B و B2C چیست؟

امروزه بسیاری از برندهای بزرگ دنیا مانند پلتفرهای دیجیتالی فیس‌بوک و گوگل، از جمله برندهای مصرف‌کننده هستند. هنگام درنظر گرفتن بهترین روش استفاده از استراتژی دیجیتال، باید برندهای B2B را نیز در نظر بگیرید. بسیاری از شرکت‌های B2B هستند که اغلب به برندهای B2C خدمات ارائه می‌دهند.

چهارچوب برنامه‌ریزی بازاریابی RACE که توسط Smart Insight ایجاد شده‌‌است؛ برای شرکت‌های B2B و B2C به‌طور یکسان عمل می‌کند. این چهارچوب، تجارب دیجیتال تعامل با برند مشتریان را در طول مسیر حرکت آن‌ها (دسترسی، عمل، تبدیل و تعامل) یک‌پارچه می‌سازد.

customer lifecycle marketing

16 فعالیت رسانه دیجیتال که در ایجاد بازاریابی دیجیتال نقش دارند.

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردم، موفقیت در بازاریابی دیجیتال، مستلزم تسلط بر جزئیات است. در کتابم توضیح می‌دهم که چگونه این 16 نمونه از انواع مختلف تکنولوژی بازاریابی، دربردارندۀ 6 کانال رسانه دیجیتال به‌علاوه طیف وسیعی از رسانه‌های مالکیتی، اکتسابی و پولی هستند.

• بازاریابی موتور جستجو؛

• بازاریابی رسانه‌های اجتماعی؛

• تبلیغات دیجیتال؛

• روابط عمومی (PR) دیجیتال؛

• مشارکت‌های دیجیتال؛

• پیام‌رسانی دیجیتال؛

• هزینه هر کلیک (PPC)؛

• رسانه‌های اجتماعی پولی؛

• نمایش مدون؛

• تبلیغ آنلاین؛

• بازاریابی وابسته؛

• ایمیل ناشر؛

• جستجوی ارگانیک (SEO)؛

• رسانه‌های اجتماعی ارگانیک؛

• تبلیغات بومی؛

• بلاگ‌نویسی موقت؛

• برندسازی مشترک؛

• ایمیل داخلی؛

بک‌لینک‌ها؛

• مِنشِن‌های اکتسابی؛

• اسپانسر؛

• گسترش از طریق اینفلوئنسر؛

• بازاریابی مشترک؛

• ایمیل‌های اشتراکی.

digital media channels

با این حال، برای کسب موفقیت حقیقی، تکنیک‌های دیجیتال باید با رسانه‌های سنتی نظیر تلویزیون، رسانه‌های چاپی و ایمیل مستقیم (به عنوان بخشی از ارتباطات بازاریابی چندکاناله) ادغام شوند. مهم‌تر از تمام موارد فوق، امروزه بیش از هر زمان دیگری لازم است که بتوانید ارزش کار خود را نشان دهید.

 

امروزه بازاریابی دیجیتال چقدر مهم است؟

معیاری ساده برای سنجش اهمیت بازاریابی دیجیتال، مقدار پولیست که برای رسانه‌های دیجیتال خرج می‌کنید. آخرین تحقیقات IAB در خصوص هزینه و درآمد تبلیغات نشان می‌دهد که در ایالات متحده بیش از سه‌چهارم بودجه رسانه‌ها به حوزه رسانه‌های دیجیتال اختصاص می‌یابد. چنین ارقامی را در تحقیقات IAB انجام شده در بریتانیا و اروپا نیز مشاهده می‌کنیم. بنابراین می‌توان گفت که چنین موضوعی در سطح جهانی تقریبا یکسان است.

IAB، شاخصی از تفکیک بودجه در کانال‌های دیجیتال نیز ارائه می‌هد. این موضوع حائز اهمیت است چرا که ترکیبی از فعالیت‌های بازاریابی را پیشنهاد می‌دهد که باید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم. البته در نظر داشته‌باشید که داده‌های IAB بر اساس اطلاعات بزرگ‌ترین پلتفرم‌ها و ناشران است. بنابراین، معرف کسب و کارهای کوچک‌تر نخواهد بود و اهمیت جستجوی ارگانیک (بهینه‌سازی موتور جستجو)، روابط عمومی دیجیتال و بازاریابی مؤثر را نادیده می‌گیرد. همانطور که انتظار می‌رفت، این اطلاعات نشان می‌‌دهد که بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی جستجو ، حوزه‌های مهم سرمایه‌گذاری بازاریابی دیجیتال هستند. این داده‌ها همچنین مشخص می‌کند که نمایش و ویدئو دیجیتال نیز بسیار مهم هستند. با این حال به‌یاد داشته‌باشید که این موارد بیش‌تر معرف هزینه‌های شرکت‌های بزرگیست که در حال حاضر از این کانال‌ها برای جایگزینی سرمایه در تلویزیون و تبلیغات چاپی استفاده می‌کنند.

 budgeted spend

 

کانال‌های دیجیتال چگونه رشد می‌کنند؟

عده بسیاری معتقدند که ما اکنون در عصر پسا دیجیتال زندگی می‌کنیم. چراکه امروزه معنی بازاریابی همان بازاریابی دیجیتال است. بنابراین از نقطه‌نظر استراتژیک، این دو نباید به صورت مجزا از هم درنظر گرفته‌شوند. اعداد و ارقام بالا از این ادعا ‌که بازاریابی دیجیتال همان بازاریابیست حمایت می‌کند. با این حال، فرض این‌که بازاریابی دیجیتال در حال رشد و تکامل نیست و اهمیت بیش‌تری در آینده پیدا نمی‌کند؛ بسیار خطرناک خواهد بود. پیش‌بینی IAB این است که بازاریابی دیجیتال ظرف چندسال آینده به رشد خود ادامه خواهد داد.

internet advertising in US

داشتن استراتژی بازاریابی دیجیتالی که با استراتژی کسب و کار و بازاریابی شما همسو باشد؛ بسیار مهم و ضروری است. چرا که از این طریق می‌توانید رشد دیجیتال خود را توسعه دهید.

 

اهمیت مشاغل در بازاریابی دیجیتال چقدر است؟

یکی دیگر از راه‌های ارزیابی اهمیت بازاریابی دیجیتال در دنیای امروز، نگاه به تعداد مشاغلیست که در بازاریابی دیجیتال وجود دارد. تحقیق اخیر لینکدین در مورد چشم‌انداز در حال تغییر مشاغل بازاریابی، اهمیت موضوع دیجیتال را با جمله زیر نشان می‌دهد:

« از هر 2 شغل بازاریابی برتر در لینکدین، یکی از آن‌ها در فضای رسانه یا دیجیتال قرار می‌گیرد.»

برترین نقش‌هایی که در شش ماه گذشته سریع‌ترین رشد را داشته‌اند، به ترتیب عبارتند از : هماهنگ‌‌کننده‌های رسانه، مدیران جستجو، هماهنگ کنندگان رسانه‌های اجتماعی، مدیران بازاریابی موتورهای جستجو، مدیران رسانه، تحلیل‌گران بازاریابی، متخصصین بازاریابی مبتنی بر ایمیل، تحلیل‌گران بهینه‌سازی موتورهای جستجو و مدیران رسانه‌های دیجیتال. لینکدین اذعان می‌دارد که مشاغل دیگری نظیر مدیران حساب‌های دیجیتال، مدیران رسانه‌های اجتماعی، مدیران بازاریابی دیجیتال، کپی‌رایترها و استراتژیست‌های دیجیتال، جزو مشاغل پرتقاضا هستند.

پاندمی کرونا باعث افزایش چشم‌گیر تعداد مشاغل دورکاری شد. در اول مارس 2020 تنها 2% از نقش‌ها و مشاغل به صورت دورکاری انجام می‌شد. این درحالیست که امروزه از هر 10 نفر، یک نفر به صورت دورکاری مشغول به کار است. در هنگام انتشار این مقاله، ما شاهد افزایش 177 درصدی تعداد آگهی‌های مشاغل بازاریابی دورکاری در شش ماه گذشته بودیم.

 top 10 remote jobs for marketers

مشاوره استراتژی دیجیتال برای کسب و کارها

در هر تکنیکی، جزئیات مهم بسیار زیادی برای موفق شدن وجود دارد. بنابراین این جزئیات باید ارزیابی و اولویت‌بندی شوند. برخی از این موارد عبارتند از: محتوای پویا برای اتوماسیون کردن ایمیل، شخصی‌سازی وب‌سایت به محتوای برنامه‌ای، هدف‌گذاری مجدد و محتواهای بلند بالا برای جستجوی ارگانیک.

اگر نمی‌دانید از کجا باید کار خود را شروع کنید؛ به راه‌حل‌های استراتژی بازاریابی اختصاصی ما برای اعضای کسب و کار مراجعه کنید. از این طریق می‌توانید به ابزارهای مورد نیاز برای ارتقاء استراتژی بازاریابی خود در 10 استراتژی و کانال بازاریابی برتر، دستیابی داشته باشید.

 

چالش‌های بازاریابی دیجیتال

بر اساس تجربه شخصی من، این‌که برنامه بازاریابی دیجیتال خود را از کجا طراحی کنیم، چالش رایجی است. من احساس می‌کنم ترسی در خصوص گزارش‌های مورد نیاز وجود دارد؛ اما معتقدیم که بهترین کار، برنامه‌ریزی مختصرتر است. به همین دلیل است که تمامی مراحل Learning Path در چهارچوب RACE ادغام شده و به شما امکان ایجاد یک استراتژی منسجم را خواهد داد.

برنامه شما نباید الزاما یک گزارش طولانی و بلند باشد. یک استراتژی، به بهترین وجه ممکن می‌تواند در دو یا سه روی A4 در جدولی خلاصه شود که استراتژی‌های دیجیتال را با اهداف Smart Insights در چهارچوب OSA لینک می‌کند. به عنوان اعضای کسب و کار به شما کمک می‌کنیم تا در اولین اقدام خود راه درستی را در پیش بگیرید.

 چارچوب OSA

نحوۀ مقایسه بازاریابی دیجیتال شما چگونه است؟

در گزارش مدیریت بازاریابی دیجیتال سال 2020 ما مشخص شد که تقریبا نیمی از شرکت‌ها، استراتژی بازاریابی دیجیتال صریح و شفافی ندارند. اکثر شرکت‌هایی که چنین استراتژی‌ای دارند نیز آن را در استراتژی بازاریابی (دومین مرحله‌ای که در بالا ذکر کردیم) ادغام کرده‌اند. در حال حاضر حدود 12% از این شرکت‌ها، سند دیجیتال مجزایی استفاده می‌کنند که اولین گام در فرآیند ایجاد استراتژی کاملا یک‌پارچه است.

 digital marketing strategy

مراحل بعدی شما در بهینه‌سازی کامل استراتژی بازاریابی‌تان چیست؟

من مطمئن هستم که بسیاری از شرکت‌های این بخش، از رسانه‌ دیجیتال به شیوه مؤثری استفاده می‌کنند. بنابراین می‎‌توانند نتایج مهمی از جستجو، ایمیل و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود به دست آورند. با این حال به همان اندازه مطمئنم که بسیاری از این شرکت‌ها، فرصت‌های بهتر برای انسجام و یکپارچگی را از دست می‌دهند و یا این‌که از دیگر چالش‌هایی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنم، رنج خواهند برد. شاید مشکلاتی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم برای شرکت‌های بزرگ‌تر که به مدیریت فوری نیاز دارند، شدیدتر باشد. از صحبت با بازاریابان و مالکان کسب و کار متوجه شدم که ایجاد برنامه‌های دیجیتال در دو مرحلۀ زیر بهترین کارایی را دارد.

• در مرحله اول، یک برنامه بازاریابی دیجیتال مجزا ایجاد می‌شود. این مرحله برای به‌دست آوردن توافق و نشان دادن مشکلات و فرصت‌ها، مفید و کارآمد است. در این مرحله می‌توانید با تعیین اهداف و استراتژی‌های خاص برای بازاریابی دیجیتال، راهی ترسیم کنید.

• در مرحله دوم، که یک فعالیت اساسی و مرکزیست، دیجیتال با استراتژی بازاریابی ادغام می‌شود. با این حال، این مرحله به‌جز تاکتیک‌ها، ایجاد برنامه‌ریزی جداگانه‌ای را تضمین نمی‌کند. این مرحله‌ایست که در آن بازاریابی کانال‌های جامع یک‌پارچه شما، بیش‌ترین اثرگذاری را دارد و همین موضوع هدف نهایی است که ما شما را به آن می‌رسانیم.

تمامی ابزارها و الگوهای بازاریابی ما در چهارچوب RACE ادغام شده‌اند. این ساختار معروف بازاریابی برای توانمندسازی مدیران و بازاریابان ایجاد شده‌است. و با داشتن یک استراتژی بازاریابی برنده واضح و مختصر، مشتریان بیش‌تری برای شما جذب خواهد کرد.

 

10 دلیل مهم ضرورت وجود استراتژی بازاریابی دیجیتال

سرمایه‌گذاری بیش‌تر در بازاریابی دیجیتال، مهم است. اگر نتوانید خود و یا همکارتان را برای سرمایه‌گذاری در این بخش متقاعد کنید؛ آینده کسب و کار شما در خطر خواهد بود. این یعنی در آینده قادر به رقابت برای جذب مشتریان بیش‌تر نخواهید بود.

گرچه 20 سال پیش این 10 دلیل را برای سرمایه‌گذاری در حوزه بازاریابی دیجیتال ارائه دادم؛ اما همچنان مهم هستند. در ادامه، رویکردهای تکاملی (مطابق با آخرین روندهای بازاریابی دیجیتال) برای توسعه استراتژی‌های دیجیتال را ارائه می‌دهم. بنابراین اگر هنوز استراتژی بازاریابی ندارید یا در حال بررسی مسائل تجاری مهم هستید، ما 10 مشکل رایج شما در این زمینه را بیان می‌کنیم.

 

1. بی‌هدف هستید.

من متوجه شدم شرکت‌هایی که استراتژی دیجیتال ندارند، اهداف استراتژیک صریح و شفافی در خصوص آن‌چه که می‌خواهند از راه آنلاین به دست آورند ( نظیر جذب مشتری جدید و یا ایجاد ارتباط عمیق‌تر با مشتریان فعلی) نیز ندارند. اگر در اهداف بازاریابی دیجیتال Smart Insight، هدفی ایجاد نکرده باشید، به احتمال زیاد منابع کافی برای دستیابی به اهداف نخواهید داشت و نمی‌توانید دستیابی به این اهداف را ارزیابی کنید. الگوهای ما به شما کمک می‌‌کند تا پیش‌بینی واقع‌بینانه‌تری در خصوص سرمایه‌گذاری در رسانه دیجیتال و افزایش نرخ تبدیل داشته باشید. از داشبورد بازاریابی دیجیتال RACE برای ساده کردن گزارش‌‌های ماهانه اهداف Google Analytics خود استفاده کنید.

 

2. شناخت درستی از مخاطبین آنلاین و یا سهم بازار خود ندارید.

اگر در خصوص تقاضای مشتری برای خدمات آنلاین تحقیق نکرده‌باشید؛ این موضوع را دست کم خواهید گرفت و یا حتی بازار آنلاین خود را درک نخواهید کرد. پویایی، متفاوت از کانال‌های سنتی( با انواع پروفایل‌ها و رفتار مشتری، رقبا، پیشنهادات و گزینه‌های ارتباطات بازاریابی) است.

الگوهای ما شامل راهنما و الگوی شخصیت (پرسونا) مشتری است. این الگوها به شما کمک می‌کند بتوانید شخصیت‌های واقعی و دقیق‌تری ایجاد کرده که پیام‌ها و نیازهای محتوا را در طول مسیر حرکت مشتری، ترسیم می‌کند. ما برای حمایت از تحقیق و برنامه‌ریزی شما، ابزارهای بازاریابی متنوعی داریم. بخش آنالیز رقبای مشهور ما در RACE Practical Digital Strategy Learning Path، مملو از الگوها و ماتریس‌هایی است که امکان بررسی عملکرد نسبی رقبای اصلی شما را فراهم می‌کند. همچنین می‌توانید در ابزارهای برنامه‌ریزی Google Keywords از هدف و نیت مخاطبین خود مطلع شوید.

 

3. رقبای موجود و یا نوپای شما، از طریق بهینه‌سازی بازاریابی همیشه فعال خود، سهم بازار را به‌دست خواهند آورد.

اگر منابع کافی برای فضای دیجیتال ایجاد نکرده و یا از رویکردی واحد بدون هیچ استراتژی صریح و شفافی استفاده می‌کنید؛ پس منتظر باشید که رقبای‌تان شما را نابود کنند.

بازاریابی همیشه فعال، به سرمایه‌گذاری در رسانه‌های اکتسابی، مالکیتی و پولی مورد نیاز در طول مسیر حرکت مشتری اطلاق می‌شود که در تصویر 2.1 نشان داده شده‌است. این سرمایه‌گذاری‌ها، منجر به تداوم دیده شدن و حمایت مداوم از تبدیل و بقا (به خصوص زمانی که افراد به صورت آنلاین به جستجو و انتخاب محصول می‌پردازند) می‌شود.

ما به شما یک رویکرد یا الگوی برنامه‌ریزی 90 روزه را پیشنهاد می‌دهیم. از این طریق می‌توانید با استفاده از فرایند رشد RACE (که 25 فعالیت دیجیتال مهمی که از طریق اولیت‌بندی باید اصلاح شوند را شامل می‌شود) فعالیت‌های خود را اولویت‌بندی کنید. اگرعضو Smart Insights باشید، شما را در جریان آخرین به‌روز‌رسانی و نوآوری‌های مرتبط با کارتان قرار خواهیم دادیم. بنابراین می‌توانید همواره جلو‌تر از دیگران باشید و عقب نمانید.

 

4. گزاره ارزش آنلاین قدرتمندی ندارید.

به عنوان تعریف بخشی از دامنه فرصت در هنگام استفاده از رویکرد استراتژیک بازاریابی دیجیتال؛ فکر کردن به این‌‌که چگونه تجربیات دیجیتال می‌تواند جذابیت برند شما را بیش‌تر کند مفید خواهد بود. این موضوع شامل بهبود خدمات آنلاین، ابزارهای تعاملی و تعامل دیجیتال با مخاطب برای بهبود خدمات مشتریان است. یک گزاره ارزش دیجیتال که به صراحت تعریف شده و با شخصیت‌های مختلف مشتریان هدف شما هم‌خوانی داشته‌باشد، به ایجاد تمایز در خدمات آنلاین شما کمک خواهد کرد. از این طریق می‌توانید مشتریان فعلی و جدید خود را تشویق به وفاداری و تعامل بیش‌تر کنید.

 

5. مشتریان آنلاین خود را به خوبی نمی‌شناسید.

اغلب گفته می‌شود که دیجیتال « قابل اندازه‌گیری‌ترین رسانه موجود است.». با این حال Google Analytics و ابزارهای مشابه، فقط میزان بازدیدها را به شما اطلاع می‌دهند نه حس و فکر بازدیدکنندگان را. برای فهمیدن نقاط ضعف خود و رفع آن‌ها، باید از دیگر ابزارهای بازخورد کاربران وب‌سایت استفاده کنید.

 

6. سازمان‌یافته و منسجم نیستید.

چه یک بازاریاب دیجیتال متخصص در حوزه فناوری اطلاعات باشید یا یک آژانس دیجیتال خاص، انجام فعالیت‌های دیجیتال در حوزه محدودیت‌های خاص، بسیار رایج و متداول است. بدین ترتیب، قرار دادن دیجیتال در یک بخش مفید، ساده‌تر خواهد بود؛ اما تاثیر آن کم‌تر خواهد شد. همه افراد با این موضوع موافق هستند که بهترین کارایی رسانه‌های دیجیتال زمانی است که با رسانه‌های سنتی ادغام شوند. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم استراتژی بازاریابی دیجیتال منسجمی ایجاد کنید که از طریق آن بازاریابی دیجیتال شما به بهترین وجه ممکن عمل کند. با اجرای یک برنامه منسجم، دیجیتال بخشی از فعالیت بازاریابی و تجارت معمول شما خواهد بود.

 

7. دیجیتال برای نشان دادن اهمیت خود، بودجه و سرمایه انسانی کافی ندارد.

در صورت تخصیص منابع ناکافی به برنامه‌ریزی و اجرای بازاریابی دیجیتال، با فقدان مهارت‌های تخصصی بازاریابی الکترونیکی مواجه خواهید داشت که پاسخ مؤثر به تهدید رقبا را دشوار خواهد کرد.

با تکرار، وقت و هزینه خود را هدر خواهید داد.

حتی اگر منابع کافی هم داشته باشید؛ ممکن است آن‌ها را از بین ببرید. این موضوع به‌خصوص در شرکت‌های بزرگ‌تر (زمانی که بخش‌های مختلف سازمان برای انجام وظایف مشابه در بازاریابی آنلاین، اقدام به خرید ابزارهای متفاوت و یا استفاده از آژانس‌های مختلف می‌کنند)، به چشم می‌خورد. این نقطه دقیقا جاییست که باید روی استراتژی بازاریابی سرمایه‌گذاری کنید. این استراتژی به شما و تیم‌تان برای برنامه‌ریزی، مدیریت و بهینه‌سازی پلتفرم‌ها و کانال‌های دیجیتال کمک خواهد کرد. از این طریق می‌توانید نتایج بازاریابی مورد نیاز برای رسیدن به اهداف کسب و کار و افزایشROI را به دست آوردید.

 

8. عملکرد سریعی برای عقب نماندن در این حوزه ندارید.

اگر به برندهای آنلاین برتر نظیر Amazon، Booking.com، Dell، Google و Zappos نگاهی بیاندازید؛ متوجه می‌شوید که تمام آن‌ها پویا هستند. یعنی مدام در حال آزمایش رویکردهای جدید برای جذب و یا حفظ مشتریان آنلاین خود هستند. با استفاده از سیستم رشد 90 روزه RACE می‌توانید فرآیند مشابهی برای بهبود نتایج خود، ایجاد کنید.

 

9. بهینه‌سازی نمی‌کنید.

هر شرکتی که وب‌سایت دارد؛ به تجزیه و تحلیل نیز نیاز دارد. اما بسیاری از مدیران ارشد نگران این هستند که تیم آن‌ها زمان کافی برای بررسی این آنالیزها نداشته باشد. زمانی که از طریق استراتژی کانال دیجیتال، درک درستی از اصول اولیه به‌دست آورید؛ می‌توانید به سمت بهبود مستمر جنبه‌های کلیدی (مانند ساخت برند، تجربه کاربر سایت و رشد سرنخ) پیش بروید.

همین امروز استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را با استفاده از Smart Insights تغییر دهید تا سریع‌تر به نتایج دل‌خواه خود برسید.

خبر خوب در خصوص ایجاد استراتژی دیجیتال و تحول بازاریابی این است که دلایل قوی و کافی برای متقاعد کردن همکاران و مشتریان خود دارید. اگر به دنبال ادغام استراتژی بازاریابی خود هستید، عضویت در Smart Insghits برای شما بسیار مفید خواهد بود. ما برای کسب و کارهای بزرگ و کوچک، گزینه‌ها، مشاوره‌ها، آژانس‌ها و اشخاص متفاوتی داریم که از طریق آنها می‌توانید مهارت‌ها و کسب وکار خود را رشد و توسعه دهید.

برای مشاهده سریع نتایج، همین امروز چهارچوب RACE را در استراتژی بازاریابی خود اعمال کنید. ساختار بازاریابی ما، باعث افزایش رشد مشاغلی می‌شود که برای رسیدن به اهداف خود، روی بازاریابی دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند. به یاد داشته باشید که با عضویت در smart Insights می‌توانید برای پیگیری پیش‌رفت خود، از ابزارهای سنجش دیجیتال استفاده کنید. همچنین می‌توانید با دانلود رایگان الگوهای ارزیابی برای فعالیت‌های مختلف دیجیتال، متوجه شوید که در چه حوزه‌هایی به بهینه‌سازی نیاز دارید.منبع: smartinsights.com دیوید چافی

پرسش درباره این مطلب

  • امروزه بازاریابی دیجیتال چقدر مهم است؟

    معیاری ساده برای سنجش اهمیت بازاریابی دیجیتال، مقدار پولیست که برای رسانه‌های دیجیتال خرج می‌کنید. آخرین تحقیقات IAB در خصوص هزینه و درآمد تبلیغات نشان می‌دهد که در ایالات متحده بیش از سه‌چهارم بودجه رسانه‌ها به حوزه رسانه‌های دیجیتال اختصاص می‌یابد.

  • اهمیت مشاغل در بازاریابی دیجیتال چقدر است؟

    یکی دیگر از راه‌های ارزیابی اهمیت بازاریابی دیجیتال در دنیای امروز، نگاه به تعداد مشاغلیست که در بازاریابی دیجیتال وجود دارد تحقیق اخیر لینکدین در مورد چشم‌انداز در حال تغییر مشاغل بازاریابی، اهمیت موضوع دیجیتال را با جمله زیر نشان می‌دهد:" از هر 2 شغل بازاریابی برتر در لینکدین، یکی از آن‌ها در فضای رسانه یا دیجیتال قرار می‌گیرد."

نظر بدهید، بپرسید، پیشنهاد یا انتقاد کنید!

ایمیل شما منتشر نمی‌شود. وب‌‌سایت نمایش داده شده، به سایت شما لینک می‌شود..


علاوه بر اطلاعات فوق، IP شما هم ذخیره می‌شود. پاسخ پیام شما، برایتان ایمیل می‌شود. پاسخ به پیام‌ها و سوالات شما با توجه به مشغله‌های کاری، ممکن است چند روزی طول بکشد. اگر Login باشید برای هر نظر، پیشنهاد، انتقاد یا پرسشی که مطرح می‌کنید، امتیاز هم می‌گیرید. بعداً با این امتیازها می‌توانید کتاب بخرید یا در وبینارها و دوره‌ها با تخفیف ویژه شرکت کنید!
پیام‌های کوتاه مانند پیام‌های تشکر (مثلاً: عالی، چه خوب و ...) یا پیام‌هایی که ارتباطی با این مطلب ندارند، منتشر نمی‌شوند.

هر نوع استفاده‌ای از محتوای سایت آزاد است. هر جا دوست داشتید با یا بدون ذکر منبع، استفاده کنید. اگر لینک بدهید که... ممنونم! فالو باشد که فبهاالمراد ❤️