عادل طالبی کیست؟

عادل طالبی کیست؟

هستم اگر می‌روم، گر نروم؟ نیستم!

می‌دانم این، یک متن طولانی است. تلاش کردم سال‌ها سابقه و تجربه‌ای که در فضای کسب و کار دارم را به صورت خیلی خلاصه مرور کنم. خوشحال می‌شوم تا انتها همراه من باشید.

از 1372 تا 1382

در سال 1372 وقتی هنوز در دبیرستان دکتر شریعتی همدان در رشته ریاضی مشغول تحصیل بودم، با برنامه‌نویسی کامپیوتر آشنا شدم. در ابتدا زبان‌های بیسیک و اسمبلی و بعد هم C و ++ C را یاد گرفتم. 

سال 1374 در رشته مهندسی کامپیوتر (گرایش نرم‌افزار) قبول شدم. همزمان، طراحی و توسعه نرم‌افزار با استفاده از ویژوال بیسیک را شروع کردم و تا سال 1383 انواع نرم‌افزارهای مالی، اداری، انبارداری، اتوماسیون اداری، حسابداری و مانند آن را توسعه دادم.

در سال 1376 با اینترنت آشنا شدم و در سال 1379 اولین درآمدم از طراحی سایت را به دست آوردم. 

از 1382 تا 1392

از سال 1382 عملاً از توسعه نرم‌افزارهای مالی و اداری فاصله گرفتم و تقریبا به صورت کامل روی طراحی سایت، فروشگاه اینترنتی و ابزارهای آنلاین کار کرده‌ام. اولین فروشگاه اینترنتی (فروشگاه اینترنتی efeh.com) را در مجموعه منظومه نگاران در سال 1382 راه اندازی کردم. در سال 1383 سایت IranAct.com (نسخه دوم سایت IranActor.com که بسیاری هنوز آن را می‌شناسند و اولین رسانه رسمی بخش خصوصی در حوزه هنر و فرهنگ در ایران بود) را نوشتم. در همان سال، سایت نمایشگاه مجازی ایران (Namayeshgah.com) را در مجموعه منظومه‌نگاران توسعه دادم که یک پلت‌فرم B2B بود. 

سال‌ها مدیر IT یکی از موسسات شناخته شده (علامه طباطبایی) بودم. حد فاصل 1383 تا 1392 برای ده‌ها مدرسه، موسسه آموزشی، شرکت، کارخانه، نهاد، سازمان و ... وب‌سایت راه‌اندازی کردم. همزمان با طراحی سایت و راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی برای کارفرمایان مختلف، فرآیندهای بازاریابی دیجیتال را برای آنها اجرایی می‌کردم. سال‌ها سئو، شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوایی (از همان زمانی که بازاریابی محتوایی، اصولاً هنوز نامی نداشت)، تبلیغات دیجیتال، مدیریت ارتباط با مشتریان یا CRM و ... را تجربه کرده‌ام.

تا سال 1392، در کنار راه‌اندازی سایت و انجام فرآیندهای بازاریابی دیجیتال برای شرکت‌ها، موسسات و سازمان‌ها و موفقیت‌های زیادی در آنها داشتم، چند تجربه هم در راه‌اندازی شخصی سایت‌هایی در حوزه بازارهای محصولات کشاورزی، نهاده‌های کشاورزی، عکاسی پانوراما و مانند آن در این بازه زمانی داشتم که در مجموع موفقیت خاصی را در آنها به دست نیاوردم. 

از 1392 تا 1394

در سال 1392، برای دو سال، از کارهای اجرایی فاصله گرفتم تا بتوانم با فراغ بال در دوره MBA سازمان مدیریت صنعتی ایران شرکت کنم و بر روی آموخته‌ها و تجربه‌های جدید تمرکز کنم. در این مدت تلاش کردم در کنار مطالعه و تحقیق، دلایل عدم موفقیتم را بررسی و برای آینده شغلی و حرفه‌ایم برنامه‌ریزی کنم.

از 1394 تا 1398

از سال 1394 شروع به تجربه‌کردن راه اندازی کسب و کارهای جدی خودم کردم. در سال 1394 استارتاپ تیزلند را راه‌اندازی کردم که هم اکنون یکی از شناخته‌شده‌ترین بسترهای آموزشی ایران و یک کسب و کار جا افتاده در فضای آموزش است.

در سال 1394، در کنار تیزلند، فروشگاه اینترنتی نیمکت‌بوک را برای فروش تخصصی کتاب‌های کمک‌آموزشی راه‌اندازی کردم که در سال 1396 و با ورود رقبای جدی مجبور به تعطیل کردن این فروشگاه‌اینترنتی شدم. کانال «کار و کسب» در تلگرام را هم در این سال راه‌اندازی کردم که فعالیت آن تا کنون ادامه دارد.   

از سال 1395 فرصت این را پیدا کردم که در سازمان مدیریت صنعتی ایران، دانشگاه تهران و برخی موسسات معتبر، تجربیاتم در کسب و کار آنلاین و بازاریابی دیجیتال را به اشتراک بگذارم. خدمات مشاوره به کسب و کارها در بخش استراتژی‌های ورود به بازار برای کسب و کارهای اینترنتی را هم از سال 1395 شروع کردم و تاکنون افتخار این را داشته‌ام که مشاور ده‌ها شرکت و موسسه در سطح مشاور هیات مدیره و مدیرعامل باشم. 

سال 1395، بسیار پرکار بودم. در کنار همه کارهای گفته شده، فروشگاه اینترنتی کتابم‌کو (که بعداً به هوپامارکت تغییر کرد) را هم راه‌اندازی کردم!

در سال 1396 انتشارات برآیند را آغاز کردم. هدفم این بود که بتوانیم ناشر تخصصی برای نشر کتاب‌های فضای بازاریابی دیجیتال و کسب و کار آنلاین باشیم و تا کنون بیش از 15 عنوان کتاب تخصصی با موضوع مدیریت، کسب و کار و بازاریابی دیجیتال منتشر کرده‌ایم. همزمان، با رای اعضاء، به عضویت هیات مدیره انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی (فروشگاه‌های اینترنتی شهر تهران) درآمدم.

در سال 1397 استارتاپ میم را با موضوع مشاوره تحصیلی راه‌اندازی کردم. بعداً در سال 1399 هم فروشگاه محصولات دیجیتال مشاوره تحصیلی به نام «میم مارکت» را راه‌اندازی کردم. 

از 1398 تا 1400

در سال 1398، به عنوان دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی انتخاب شدم. 

با آغاز کرونا در اسفند 1398، یک دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال هم راه اندازی کردم که تا کنون ادامه دارد و همراه و هم‌مسیر با هزاران شرکت‌کننده در آن، در مسیر بازاریابی دیجیتال حرکت می‌کنیم. اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتر درباره این دوره که در حال حاضر به انتخاب کاربران، بهترین دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال ایران است و در عین حال، توصیه بسیار از خبرگان حوزه دیجیتال مارکتینگ است را ببینید: mydmc.ir/about

در سال 1399 هم، شرکت توسعه تجارت الکترونیک منظم را مجدداً راه‌اندازی کردم. فعالیت «منظم» با طراحی سایت و بازاریابی دیجیتال از اوایل دهه هشتاد شمسی آغاز شده بود اما در سال 1392 که فعالیت‌های اجرایی‌ام را متوقف کردم، مجموعه «منظم» را هم کنار گذاشتم. در سال 1399 با تکیه بر تخصص و تجربه چندین ساله و با ارتباطات خوبی که در طی این سال‌ها شکل داده بودم، مجددا فعالیت مجموعه «منظم» آغاز شد. ما در منظم، به شرکت‌ها کمک می‌کنیم فرآیندهای بازاریابی در فضای دیجیتال را به شکلی بهینه و بهره‌ور اجرایی کنند. پلان بازاریابی دیجیتال تنظیم می‌کنیم و با نظارت بر اجرای فرآیندها اطمینان حاصل می‌کنیم که برنامه بازاریابی دیجیتال شرکت‌ها به شکل مناسب و موثری اجرا شود. 

اطلاعات بیشتر درباره شرکت توسعه تجارت الکترونیک منظم را اینجا بخوانید: کلیک کنید.

از سال 1400...

از آغاز سال 1400 هم تمرکزم را روی توسعه کسب و کارهایم گذاشته‌ام. در کنار آن، به کسب و کارها در حوزه استراتژی و توسعه کسب و کار در فضای آنلاین مشاوره می‌دهم (فرم درخواست مشاوره) و به تدریس در سازمان مدیریت صنعتی و دانشگاه تهران ادامه می‌دهم. 

 

و اما، کلا آخر، از زبان اقبال لاهوری: 

ساحل افتاده گفت:«گر چه بسی زیستم

هیچ نه معلوم شد، آه که من کیستم»

موج ز خود رفته‌ای، تیز، خرامید و گفت:<

«هستم اگر می‌روم، گر نروم، نیستم!»

نویسنده: عادل طالبی
 • Image

  علی مانیان

  سلام عادل عزیز
  خیلی خوب میشد در صورت تمایل نسخه ویدئویی این صحبت ها یعنی `استودیوگرافی با عادل طالبی` را هم در این صفحه قرار میدادین.

 • کار و کسب - پاسخ

  عادل طالبی

  ایدۀ خوبی است. پیگیری می‌کنم.

نظر بدهید، بپرسید، پیشنهاد یا انتقاد کنید!

ایمیل شما منتشر نمی‌شود. وب‌‌سایت نمایش داده شده، به سایت شما لینک می‌شود..


علاوه بر اطلاعات فوق، IP شما هم ذخیره می‌شود. پاسخ پیام شما، برایتان ایمیل می‌شود. پاسخ به پیام‌ها و سوالات شما با توجه به مشغله‌های کاری، ممکن است چند روزی طول بکشد. اگر Login باشید برای هر نظر، پیشنهاد، انتقاد یا پرسشی که مطرح می‌کنید، امتیاز هم می‌گیرید. بعداً با این امتیازها می‌توانید کتاب بخرید یا در وبینارها و دوره‌ها با تخفیف ویژه شرکت کنید!
پیام‌های کوتاه مانند پیام‌های تشکر (مثلاً: عالی، چه خوب و ...) یا پیام‌هایی که ارتباطی با این مطلب ندارند، منتشر نمی‌شوند.

هر نوع استفاده‌ای از محتوای سایت آزاد است. هر جا دوست داشتید با یا بدون ذکر منبع، استفاده کنید. اگر لینک بدهید که... ممنونم! فالو باشد که فبهاالمراد ❤️